סינוסיטיס

כמו בכל חורף הנזלת חוגגת אצל רובנו. מה רפואה משלימה יכולה להציע למניעה וטיפול של מחלה?

איך יודעים שחולים בסינוסיטיס?
– שיש קושי בנשימה דרך האף.
– שהפרשה/ נזלת סמיכה בצבע ירוק צהוב מהגרון ומהאף.
– כאבים ותחושת לחץ באיזור המצח, רקות, לחיים ועיניים.
– ירידה בחושי הטעם והריח.
– תחושת כאב באיזור הגרון, ראש, אוזניים ושיניים.
– שיש ריח רע מהפה.
– שיעול תורדני
– עייפות ואף בחילות.

לרוב סינוסיטיס מתפתח בעקבות זיהומים בדרכי הנשימה העליונה, שכיח בתקופת החורף.
רבים לא יודעים, אבל אצל רוב חולי סינוסיטיס יש רקע אלרגי, במיוחד למוצרי חלב. ולכן תכשירים אנטי זיהומיים לא ימנעו את הישנות המחלה. כאשר מטפלים בבעית סינוסיטיס חשוב להתייחס לגורמים לבעיה כמו: זיהום ויראלי או חיידקי בדרכי הנשימה, פטרית הקנדידה, אלרגיות למזון, צלילות, טיסות, מחלות ובעיות שיניים, לחץ, מתח ושינוי הורמונלי.

דרכי מניעה טבעיים

 1.  שינוי תזונתי – חשוב להקפיד על שתיית מים, לפחות 12 כוסות ביום, להוריד מהתפריט היומי מוצרים המגבירים ליחה(מוצרי חלב, פירות הדר, בננות, בוטנים), להפחית סוכרים וסוכרים פשוטים (סוכר, ממתקים, משקאות ממותקים), להמנע ממזונות הידועים כאלרגן (חיטה, ירקות ממשפחת הסולניים- עגבניה, פלפל, חציל, תפו”א).
 2.  רפואה סינית יעילה מאוד בטיפול במבצ של סינוסיטיס כרוני וגם סינוסיטיס אקוטי. טיפולי דיקור, טיפולי טווינא, הנחיות תזונה, צמחי מרפא סיניים – כל אלו יודעים לייבש ולרוקן את הסינוסים מכמויות הליחה והמוגלה שהצטברו שם.
  לפי הרפואה הסינית, סינוסיטיס נגרם כתוצאה מחדירת רוח חום או חדירת רוח קור, מערכת חיסונית חלשה(אם הנכם מצטננים יותר מפעם אחת בשנה, המערכת החיסונית שלכם לא חזקה), חוסר איזון של רגשות כמו: כעס, דאגה, עצב.
  צריך להתלבש נכון ובהתאם לעונה, להימנע מחשיפה לרוח וקור בייחוד בחורף ובכל עונה בהתאמה.
  חוסר איזון של רגשות כמו דאגה, כעס ועצב גורמים לנו להתשה, החלשת המערכת החיסונית, אכילה ריגשית ובלתי מבוקרת, כעס שממש מייצר חום אמיתי בתוך הגוף – כל אלו ועוד, מחלישים, פוגעים ויכולים לגרום לסינוסיטיס.
 3.  ארומטרפיה – ישנם שמנים וגם פורמולות שמנים, אשר עוזרים לפתוח את דרכי הנשימה, ולחטא שתומכים בטיפול, במיוחד בשעות הלילה כאשר יש קושי בנשימה ושיעול המקשה בשינה. ניתן להשתמש במבער להרחה או למרוח שמן אתרי + שמן בסיס באיזור הסינוסים לפני השינה. שמנים מומלצים: רוונסרה, מנטה, עץ התה, אקליפטוס ( מעל גיל 3), פורמולות שמנים פטנטית הנקראת “סינרג’י”.
 4. נרות הופי – מבוסס על מסורת עתיקה ונפוצה, המסייעת בהשמדת חיידקים והוצאת הצטברות עודף שעווה ונוזלים מהאוזן. החום העדין שנוצר מבעירת קונוס הנר, חודר בעדינות אל תוך תעלת האוזן, מחטא ומוציאה את עודף הנוזלים מחללי הסינוסים. במהלך הטיפול מומלץ לעשות עיסוי משולב עם שמנים בכדי לעזור לתהליך הוצעת הליחה הסמיכה.
  התווית נגד: קרע בעור התוף או ניתוח כפתורים. אסור לעשות לבד. ניתן להעזר במטפל מקצועי או לבקש עזרה מחבר.
 5. מלח – במקומות רבים בעולם, במיוחד באירופה השימוש במכרות המלח וחדרי המלח הוא פופולרי מאוד. מלח מכיל יונים שליליים ומנטרל רדיקלים חופשיים, המאפשר נשימה טובה יותר, ומונע היווצרות זיהומים. בארץ ניתן להשתמש המנורות מלח, חדרי מלח, ים המלח ומשאפי מלח הנוחים לשימוש.
 6. הומאופתיה מודרנית- ישנם תמציות וספרי המיועדים והידועים המסייעים בסינוסיטיס. מומלץ להיוועץ במטפל מקצועי ומוסמך בכדי להתאים את התמציות המתאימות.
  מילה מזרוכו נטורופתית

*מידע זה אינו רפואי ואינו התוויתי. בכל מקרה של בעיה רפואית יש לפנות לרופא המטפל