אנחנו פוגשות נשים רבות שהחלום הכי משמעותי בחייהן הוא להפוך לאמא.
הדרכים להגשמה הם רבות וכל אחת בוחרת את הדרך שלה.

במאמר זה תוכלו לצפות כיצד פיזיותרפיה לאגן ואוסטיאופתיה בשילוב עם נטורופתיה ורפלקסולוגיה יכולות לקדם את ההכנה להריון טבעי ובריא.

פוריות האישה הינו מושג רחב עד מאוד. הוא כולל בתוכו רבדים רבים אשר משפעים על ההצלחה-יכולת להביא לעולם תינוק בריא.

כיצד לעלות את הסיכוי להריון טבעי ובריא בגישה הקונבנציונאלית
מבחינת הגוף הריון זו היא אחריות עצומה לדעת לספק את כל הנדרש להתפתחות התקינה של העובר כן מבחינה מכנית: בריאות שריר הרחם ויכולת השתרשות העובר בתוכו , תפקוד תקין של השחלות,מעברים נגישים בין השחלות לרחם, יכולת שרירי האגן והבטן לשאת את העומסים..וכן מבחינה כימית:קיום מאגרים של הוויטמינים והמינרלים הדרושים להתפתחות תקינה של העובר ולמניעת בעיות בריאות עתידיות….

ההכנה להריון זה הוא תהליך בו מנקים את הגוף ואת הנפש, מחזקים ומאזנים את מערכת שריר שלד, משלימים וממלאים את המחסנים ומכינים מקום טוב ובטוח לעובר לגדול בו- את גופך.
בגילאים 18-25 הגוף הצעיר לרוב עדיין” שמור” יחסית, ולכן הכניסה להריון קלה יותר. ככל שהגיל עולה- איתו מתאספים הגורמים המקשים על הכניסה להריון באופן טבעי . הרגלי תזונה לקויים ועישון, עומסים ולחצים בעבודה , שנים רבות של לקיחת גלולות, רפיון השרירים וצניחה של איברי האגן עקב אורך חיים הלקוי.
נכון להיום הסטטיסטיקה של כישלונות בניסיונות להיכנס להריון באופן טבעי עולה וגדלה.
לכן ההכנה להריון כל כך חשובה ונחוצה.

מהם הגורמים שיכולים להקשות על כניסה להריון

פיזיותרפיה לחיזוק של שרירי האגן והבטן יחד עם אוסטיאופתיה איברים תעזור להחזיר את הרחם למקומו וימנעו טחורים ובעיות בשלפוחית השתן בזמן הריון.

טיפים של פיזיותרפיסטית לשיקום האגן:

“הסודות” הפעילות גופנית המסייעת לכניסה להריון

איזון שעות פעילות-מנוחה. לווא דווקא ללכת לחדר כושר ולהזיע שעתיים. אני ממליצה הליכות באוויר צח (ליד הים/במקום ללא כבישים עמוסים.ובמידה ובחוץ חם מידי-התעמלות מתונה בבית או הליכה על טראיידמיל. המטרה של הפעילות היא להניע, לשמן את המפרקים ,לשחרר מתחים מיותרים ברקמות החיבור. המפרקים והשרירים נועדו לתנועה(לא לעומסים) ומרגישם טוב כשמפעילים אותם בצורה מתונה ומאוזנת.

כיצד לעלות את הסיכוי להריון טבעי ובריא בגישה של רפואה משלימה

בגישה הנטורופתית וההוליסטית אנחנו תמיד נתייחס בטיפול למצב הפיזי והרגשי של האישה, הם קשורים אחד לשני ומשפיעים באותה מידה.

נטורופתיה מדגישה בפילוסופיה שלה את חשיבות המזונות שאנו אוכלים בשמירה מתמדת על בריאות גוף תקינה, ולכן כחלק מטיפול והכנה להריון בריא נשלב תפריט מאוזן, צמחי מרפא מתאימים, תוספי מזון כהשלמה תזונתית, רפלקסולוגיה לאיזון הגוף ופרחי באך לאיזון הרגש.

ולכן מומלץ להכין את הגוף כשישה חודשים לפני כניסת ההריון, כמו שמכינים את הבית לכניסתו של התינוק, כך מכינים את הרחם שיהיה תשעה חודשים הבית של העובר.

האם יש קשר בין ווסת ארוך לקליטת הריון?

נשים רבות השומרות על ימים נקיים הרבה פעמים “מפספסות” את הביוץ בגלל ווסת ארוך, בכדי לא לפספס את הביוץ האישה צריכה להתחיל את 7 ימים הנקיים אחרי 5 ימים של ווסת, מכיוון שימי הביוץ בדרך כלל בין הימים 12-16. ישנם צמחי מרפא המסייעים לקיצור זמן הווסת.

איך רפואה משלימה יכולה לעזור לקליטת הריון טבעי ובריא?

ניקוי גוף- מומלץ לכולם פעם עד פעמיים בשנה, ובמיוחד לאישה שמכינה את הגוף להריון בריא. ישנם סוגים שונים של ניקויים חלקם ניתן לקנות בחנויות טבע (כמו: גרינולה, ליבר-אפ, קלינטוס ועוד) וחלק מהניקויים מתבצעים ע”י שינוי תזונה כמו ניקוי אורז ומאש, ויש ניקויים שמטפל מוסמך יכול להמליץ ולהנחות בתהליך. ישנם עדויות שניקוי גוף יכול למנוע בחילות המלובות בטרימסטר הראשון.

כאשר האישה בהריון, העובר לא שואל את האמא האם יש לה מספיק ויטמינים ומינרלים במאגרים בגוף ולוקח את מה שנחוץ לו גם אם האמא תגיע לחוסר, ולכן מומלץ להשלים ויטמינים ומינרלים כגון:

חומצה פולית Folate מונעת מומים, מומלץ לשלב עם שאר ויטמיני הB קומפלקס לאיזון וסינרגיה.

סידן ומגנזיום– שני מינרלים שתמיד צריך לקחת בצמד. מונע רעלת הריון ויתר לחץ דם הריוני, ומונע התכווצויות ברגליים.

ברזל– בהריון נפח הדם גדל, ולכן מומלץ למניעת אנמיה

אומגה 3 חשובה להתפתחות תקינה של מוח של העובר, רשתית העיניים ומונעת דיכאון לאחר לידה אצל האמא. כמו כן מונעת התפתחות רעלת הריון.

פרוביוטיקה– מחקר שנערך בפינלנד מצא שמתן פרוביוטיקה לנשים בשליש הראשון להריונן הביא לירידה ב BMI ובהיקף המותניים של הנשים.

FASEB Journal, doi:10.1096/fj.07-102723
European Congress on Obesity, Thursday, 7 May 2009, Kirsi Laitinen et al

רפלקסולוגיה כטיפול משלים

מטרת הרפלקסולוגיה היא להחזיר את האדם למצב של איזון, ומהיותה טיפול במגע מתאפשר החיבור בין הגשמי לרוחני. בעזרת השיטה ניתן לאתר דפוסים שקיימים אצל האישה ברבדיו השונים כגון בגוף, בנפש ובתחום החשיבה. על ידי לחיצות, חימומים והנעות של אזורים מסוימים בכף הרגל, ניתן לשחרר מצבים בהם האנרגיה חסומה ואינה זורמת כראוי, וכך לטפל ולעזור לקליטת ההריון.

במידה ואת צריכה עזרה מקצועית אל תהססי לפנות. טיפולי פיזיוטרפי בתחום האגן יחד עם אוסטיאופתיה, דיקור ,רפלקסולוגיה, תזונה נכונה, שיפור בתנועתיות האגן והורדת מתחים יכולים לעלות באופן משמעותי את הסיכוי להריון הטבעי.
תכיני מקום חזק ובטוח עם מאגר של כל הנחוץ לגדילת העובר העתידי שלך….
וזה יגיע. כשהגוף יהיה מוכן.
בהצלחה בדרך להיות אמא!

אינה בקר-פיזיותרפיסטית אורוגניקולוגית(B.P.T.) ומילה מזרוכו נטורופתית N.D


אלמוג סנטר רפואה משלימה